Spev je jednou z mojich radostí. Nie však stále.

Píše Sting

Home / Blog / Spev je jednou z mojich radostí. Nie však stále.
Spev je jednou z mojich radostí. Nie však stále.

Evanjelické Služby božie mám rád pre ich reformačné piesne a tradicionály. Keď sa pieseň spieva v tempe, ktorom bola napísaná, zhromaždenie má radosť zo spevu.

Horšie je to, keď sa melódia kvôli nízkemu tempu rozpadne. Vtedy prestávam spievať a trpím. Vraj je to ale nutné, lebo starší nestíhajú s dychom.

Na hodinách spevu mi učiteľka vravela, že spevák sa potrebuje vedieť nadýchnuť (do pľúc, nie do brucha) ale rovnako tak potrebuje správne vydychovať (šetriť s dychom). V bežnom ľudskom rozhovore je pritom naše tempo reči prirodzené, bez nádychov za každým druhým slovom. Bolo by vlastne smiešne, keby sa ľudská reč dôsledkom páuz rozpadla na slová a v rozhovore by sme netrpezlivo čakali na koniec vety pre porozumenie zmyslu.

V rodnom kostole som v detstve zažil, ako nás zborový farár v speve zastavil a povedal, že sa pieseň potrebujeme doučiť. Vyzval kantora, aby v tempe prehral samotnú melódiu spevu a my sme si ju fixovali do našej pamäti.

Čo ale spraviť, keď organ v kostole bol za svoje desaťročia užívania niekoľkokrát ladený, čím bola jeho tónina zodvihnutá tak, že každá spevníková pieseň je pišťaním ženských sopránov? Nieto spievať vládze. Iný už len sedí.

Organista, ktorý prijal svoju rolu osoby, ktorá vedie spev, vie, že nie on sa prispôsobuje zhromaždeniu, ale zhromaždenie nasleduje organistu v jeho speve. Ak si netrúfa popri hraní aj spievať, stále nesmie rezignovať na správne tempo piesne. Je len na prospech veci, keď pri organistovi vedie spev hlavný spevák, ktorý zhromaždenie usmerňuje v tempe a výraze.

Piesne na bohoslužbách sú pre mňa dôležitým dôvodom na návštevu kostola. Sú mojím vyjadrením pocitov, spolupatričnosti a snáď trochu aj viery. Prajem vám, aby Služby Božie, ktorých sa zúčastňujete, boli hodnotným hudobným a duchovným priestorom stretnutia so sebou, Bohom a medziľudským súznením.

Zanechať Odpoveď

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.