Ľudia okolo niečo pociťujú a my k tomu prispievame

Píše Natália Kaciánová

Ľudia okolo niečo pociťujú a my k tomu prispievame

Komunikácia je prirodzenou súčasťou nášho každodenného fungovania. Keď komunikujeme s niekým, kto je zdravý, samostatný, nemá vážnejšie problémy, naša komunikácia je sebavedomá a prirodzená.

Čo ale v prípade, ak sa naši blízki ocitnú v situácii, ktorá ich stresuje? Čo ak sa ocitnú v nemocnici, sociálnych zariadeniach, kde sú odkázaní na pomoc iných ľudí? Čo ak z jedného dňa na druhý stratia svoju samostatnosť a život sa im úplne vymkne z rúk? Čo ak musia z ničoho nič čeliť ťažkej situácii, chorobe alebo aj blížiacej sa smrti?

Ako máme pristupovať k ľuďom, ktorých milujeme a nechceme zraniť? A ako sa máme pripraviť na komunikáciu s niekým, kto je pripútaný na lôžko, ale ešte stále vníma a potrebuje prítomnosť človeka, ktorý ho pochopí?

Komunikácia so súcitom poskytuje 4 základné princípy, ktoré nám môžu pomôcť vnímať emócie našich blízkych v ťažkej životnej situácii a primerane na ne reagovať. Empatická komunikácia s trpiacim človekom – to je téma kurzu EMC, na ktorý ste pozvaní.

(Autorka je lektorkou webinára Komunikácia so súcitom, ktorý sa koná 23. mája. Viac sa o podujatí dočítate kliknutím na odkaz nižšie.)